JEDZENIE ZAMIAST BOMB       FOOD NOT BOMBS


Inicjatywa JEDZENIE ZAMIAST BOMB Toruń - Zapraszamy wszystkich chętnych do gotowania!


  HISTORIA
Założycielami ruchu Food Not Bombs byli aktywiści z Cambridge, Massachusetts w USA protestujący Food_Not_Bombs przeciwko wykorzystywaniu energii nuklearnej. W roku 1980 rozpoczeli oni kampanię w Seabrook, podczas której protestowali również przeciwko zbrojeniom. W kampanii użyto m.in. hasła "Jedzenie zamiast bomb" (food not bombs). Przyświecało ono akcji protestacyjnej prowadzonej w formie rozdawania posiłków potrzebującym.
 W ciągu 30 lat akcja objeła swoim zasięgiem wiele krajów w różnych częściach świata. Tysiące wolontariuszy w Europie, Azji, Afryce i Australii pozyskują żywność, przygotowują gorące, wegetariańskie posiłki i rozdają je w miejscach publicznych wszystkim potrzebującym. Wyrażają w ten sposób swój protest przeciwko zbrojeniom i wojnom. Jedzenie jest rozdawane na antywojennych manifestacjach, pikietach i wiecach. Ruch wspiera również akcje antyglobalizacyjne i ekologiczne. "Food not bombs" nie ma przywódców. Decyzje w poszczególnych grupach podejmowane są wspólnie przez ich członków.

  O CO CHODZI ?
Jedzenie Zamiast Bomb to ogólnoświatowa inicjatywa rozdawania darmowego wegetariańskiego jedzenia. Oprócz wymiaru praktycznego, czyli niesienia pomocy, nasza akcja zwraca uwagę na problem głodu i niedożywienia, które mają miejsce w każdym zakątku Ziemi.
  Problem głodu nie wynika z niedoboru żywności na świecie, ale z polityki państwa, które wolą przeznaczyć olbrzmie nakłady finansowe na zbrojenia swoich armii. Tymczasem na poprawę sytuacji najuboższej części społeczeństwa przeznaczają coraz mniej. Statystycznie suma pieniędzy wydana w ciągu tygodnia na zbrojenia jest równa kosztom wyżywienia ludzi na całym świecie przez rok ! Politycy jednak mają gdzieś społeczeństwo i to, czy ktoś jest głodny, czy nie! W kapitalistycznej rzeczywistości, w której żyjemy mało kto przejmuje się głodnymi ludzmi.
  Znajdują się jednak osoby, dzięki których pomocy możemy przygotować minimalnym kosztem ciepły posiłek- co dokładnie pokazuje, że problem głodu bierze się z nieumiejętnej dystrybucji pożywienia. Codziennie bowiem wyrzuca się masę jedzenia, które mogłoby być bez problemu spożywane (wystarczy przejść się po przysklepowych kontenerach - gdzie można znaleźć olbrzymie ilości poobijanych, choć nie zawsze warzyw i owoców doskonale nadających się do przyżądzenia ciepłego posiłku). Akcja taka jak nasza odbywa sie także w kilkunastu innych miastach Polski (Białymstoku, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Trójmieście i Warszawie...).

Posiłki, które przygotowujemy są zawsze wegańskie, co znaczy że nie zawierają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego - jesteśmy przeciw okrucieństwu wobec zwierząt. Jako niezależna grupa najróżniejszych osób protestujemy:
- przeciwko zbrojeniom i wojnom, podczas gdy na świecie panuje głód;
- przeciwko gospodarce, w której dominujące korporacje zamiast zaspokajać podstawowe potrzeby ludzkie, napychają sobie naszym kosztem kieszenie;
- przeciwko masowej kulturze konsumpcji, której skutkiem jest marnotrawstwo zasobów gospodarczych i naturalnych naszej planety.
Będziemy wdzięczni za wszelką okazaną pomoc w postaci produktów żywnościowych , również z kończacą się datą ważności.

  GDZIE ?
Spotykamy się W KAŻDA NIEDZIELĘ około godziny 13 by wspólnie przygotować jedzenie (nie mamy stałej miejscówki na gotowanie, kuchni użyczają nam osoby wspierające naszą inicjatywę) które rozdajemy o godzinie 15:00 na DWORCU MIASTO (Toruń, dworzec autobusowy/PKP).

  KONTAKT:
jedzeniezamiastbomb.torun@gmail.com
Food_Not_Bombs
 
  Powrót do :

NEWSARCHIWUM 2014LIVE 2014 - 2013CRACK ProduktFC THC PILONFOTO ARCHIVELINKS
HOMEARCHIWUM 2013LIVE 2012 - 2010CRACK BandFOTO PILON
MAPA dojazd.ARCHIWUM 2012LIVE 2009 - 2007FOTO LIVE
PILON - nazwa,logoARCHIWUM 2011LIVE 2006 - 2005FOTO LIVE 2
Prasa o PILONieARCHIWUM 2010LIVE 2004 - 2003FOTO LIVE 3
DKF VHS A.A.ARCHIWUM 2009LIVE 2002 - 1996
DKF VHS - plakatyARCHIWUM 2008MP 3 + VIDEO
FOOD NOT BOMBARCHIWUM 2007Galeria plakatów
K. AutonomistówARCHIWUM 2006Galeria plakat. 2
TEKNO KolektywARCHIWUM 2005Galeria plakat. 3
ARCHIWUM 2004
Info ŒWIAT 2014-08
Info ŒWIAT 2007
Info ŒWIAT 2006

THIS IS PILON OFFICIAL WEB SITE     ----    www.pilon.pl    ----    E-MAIL:  pilon@vp.pl